kemper-club forum Форуми kemper-club forum
Място за комуникация и споделяне на идеи, мероприятия и мнения на хора запленени от страстта наречена кемпер. Да погледнем живота от хубавата му страна!

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрация 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

ПЪРВО ПРОЧЕТИ ТОВА!

В този форум се комуникира на БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, пише се на КИРИЛИЦА и моля НЕ СЕ ОТКЛОНЯВАЙТЕ от това правило!
Уважавайте другите, за да уважават и вас! Бъдете преди всичко ХОРА, не примати!
Проблем с Dometic RM 7805L
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Резервни части, ремонти, аварии
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
milenxx

МнениеПуснато на: Вто Авг 29, 2017 10:54 am    Заглавие: Проблем с Dometic RM 7805L Отговорете с цитат

Здравейте, в момента съм в Италия и имам проблем с хладилника 167л с 30 литра камера. На всички захранвания камерата работи сравнително добре, но хладилна част едва охлажда. Първите два дни си мислих,че е от повечето продукти но днес е четвърти ден и няма голяма промяна. Има вентилатори, вчера беше хладно и вече търся проблема по хладилна та част , но няма нищо видимо.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Любомир Мечков

МнениеПуснато на: Вто Авг 29, 2017 11:36 am    Заглавие: Re: Проблем с Dometic RM 7805L Отговорете с цитат

milenxx написа:
Здравейте, в момента съм в Италия и имам проблем с хладилника 167л с 30 литра камера. На всички захранвания камерата работи сравнително добре, но хладилна част едва охлажда. Първите два дни си мислих,че е от повечето продукти но днес е четвърти ден и няма голяма промяна. Има вентилатори, вчера беше хладно и вече търся проблема по хладилна та част , но няма нищо видимо.

Като за начало изключи вентилаторите. Но това си е проблем с охлаждащата единица, демек с амонячната инсталация.
Върнете се в началото
rozovslon

МнениеПуснато на: Вто Авг 29, 2017 12:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако навън е над 35 градуса през деня и над 22 през нощта, проблеми няма.
Купи си лед да го подпомогнеш.

Успех!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Кемпер / Каравана
Любомир Мечков

МнениеПуснато на: Вто Авг 29, 2017 1:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

rozovslon написа:
Ако навън е над 35 градуса през деня и над 22 през нощта, проблеми няма.
Купи си лед да го подпомогнеш.

Успех!
Ако говорим за технически изправен хладилник - проблеми има. При 35-40 градуса в камерата трябва да е около -8 , в хладилното помещение около 12-14 максимум. При 22 градуса в камерата -12 до -15 , в хладилната 6-9 градуса. RML серията са най-успешните хладилници на Dometic и нито им трябват вентилатори, нито пък слабата работа им е природа. Те просто са калашници Smile Високи, с перфектна конвекция, с най-добрата конструкция на охладителната единица.
Върнете се в началото
rozovslon

МнениеПуснато на: Вто Авг 29, 2017 2:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Както кажеш!
Сигурно при тия хладилници не важат физичните закони, които важат за амонячните охладителни агрегати.

Поздрави!
Върнете се в началото
Любомир Мечков

МнениеПуснато на: Вто Авг 29, 2017 3:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

rozovslon написа:
Както кажеш!
Сигурно при тия хладилници не важат физичните закони, които важат за амонячните охладителни агрегати.

Поздрави!

Не пич, не е както кажа, а както ми се налага всеки ден да го правя. Сещаш ли се ? Всичките форуми се напълниха с пишман специалисти, които са в състояние да подложат на съмнение практиката на хора, които по цял ден се занимават професионално с това. Кажи ми ти - според тебе нормално ли е да ми опонираш за нещо, с което успешно си вадя хляба толкова години ? Защо си мислиш, че си компетентен за нещо, което си виждал и пипал не повече от два пъти през живота си ? Та само тази година едно 15 пъти съм правил изпитания и замерване с една дузина термодвойки по хладилниците на различни клиенти за по минимум 24 часа. При това с дата логинг, за да се обоснова за евентуален ремонт или претенция по рекламация... Отделно говорим за системи най-вече във фармацията. Не като повечето тук - "студи бирата на лед, мастиката е на облак" и още куп "мерни единици... Аз пиша точни и ясни данни, а не измишльотини на базата на информация от заведенията за обществено хранене...Имаш ли литература, инструкции и практика на професионално ниво с такива системи, че толкова гордо пишеш наляво и дясно ? Аз ще ти напомня за ефектът на Дънинг и Крюгер, който гласи, че некомпетентните имат илюзорно самочувствие, че са компетентни. Но именно тяхната некомпетентност ги кара да мислят, че са компетентни, тъй като не знаят колко много не знаят...

И не, не съм някакво светило, а просто имам супорт и инструкции от фирмата, на която съм вносител, а тя е производител на въпросния хладилник. А, за да имам достъп до всякаква база данни - ходя на обучение - аз и минимум още един служител ЕЖЕГОДНО! Това го правят всички колеги, които имат дори и само статут "Дилър". Е, време е за малко реклама - ние не сме просто дилъри, а премиум партньори на Dometic. Това става с много практика, ремонти, поемане на гаранционен сервиз, продажби и тн... Някак си си ми смешен с твоите поредни писаници на откровенни глупости, с които заблуждаваш юзърите тук. С вас човек ТРЯБВА да се държи откровенно просташки, защото вашето съзнание е ПРОСТАШКО ! Тук има една достатъчно голяма маса от юзъри, които се мислите за мегакомпетенти, а сте нищо повече от балон с въздух, давате си съветите и после гледате сеир, понеже сте много "В час" или просто така си чешкате нараненото его... "Да си подпомогнеш хладилника с лед".... колко компетентно, оди лОви риба, отдава ти се повече... А и не само на тебе тук.

Ето ти един линк да видиш къде съм аз и къде си ти и дали не си малко смешен - https://www.dometic.com/en-us/us/find-a-dealer/bulgaria/sofia
Върнете се в началото
Adrian

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Авг 29, 2017 4:22 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Браво Любо, браво Мечков!
аз тъкмо точех кравиатурата за напиша своите разсъждения, но сега просто ще си сипя едно......
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя Кемпер / Каравана
Тодор Василев

МнениеПуснато на: Вто Авг 29, 2017 9:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

В момента ремонтирам хладилник от американска каравана които при -22 градуса Целзий в камерата си гаси горелката и при -21 градуса я пали пак които не вярва да доиде да го види до петък ще е при мен.
Това се случва и при околна температура 30 градуса Целзий.
Върнете се в началото
chicken

МнениеПуснато на: Вто Авг 29, 2017 9:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ех тез вентилатори! Как чупят хладилниците...
А човека е закъсал в Италия...
Аз, като един истински еретик, ще ти предложа да го изключиш, да се охлади за няколко минути отзад и пак да го включиш. Не знам защо, но при мен помогна в три от четири случая.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Кемпер / Каравана
milenxx

МнениеПуснато на: Вто Авг 29, 2017 11:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Колеги, много съжалявам за това, че съм породил професионална схватка. Сега изключвам вентилаторите и утре ще докладвам. Добре, че преди да тръгна купих едно фризерче на 12.в което спасява положението да ми е студена бирата вечер, ама все месо готвим, на ресторант не сядаме да не похабим месото и розовите домати. Но още два три дни и ще се по радваме на италианската кухня.
Върнете се в началото
ogromnii

Местожителство: софия

МнениеПуснато на: Сря Авг 30, 2017 6:53 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Мечков, аргументите ти са точни, но непълни!
Това че хладилника е добър съвсем не означава че производителя на караваната го е монтирал адекватно и че му е осигурил необходимата конвекция.
За пример - вентилаторите на моя хладилник се включват от контактен термометър, опитно установих че за адекватна работа е необходимо да се включат при 50 градуса (по целзий) в горния край на задхладилното отделение. Задай си въпроса доколко адекватна е конвекцията, за да се получава 25 градуса разлика между долна и горна решетка и на колко градуса "в шкафа" е принуден да работи хладилника?
Ще ти подскажа - при 30+ околна и изключени вентилатори на слънце - 75 !
Така че не оплювай вентилаторите, те не решават проблем на хладилника, а на некомпетентни караваностроители.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Кемпер / Каравана
Любомир Мечков

МнениеПуснато на: Сря Авг 30, 2017 8:11 am    Заглавие: Отговорете с цитат

ogromnii написа:
Мечков, аргументите ти са точни, но непълни!
Това че хладилника е добър съвсем не означава че производителя на караваната го е монтирал адекватно и че му е осигурил необходимата конвекция.
За пример - вентилаторите на моя хладилник се включват от контактен термометър, опитно установих че за адекватна работа е необходимо да се включат при 50 градуса (по целзий) в горния край на задхладилното отделение. Задай си въпроса доколко адекватна е конвекцията, за да се получава 25 градуса разлика между долна и горна решетка и на колко градуса "в шкафа" е принуден да работи хладилника?
Ще ти подскажа - при 30+ околна и изключени вентилатори на слънце - 75 !
Така че не оплювай вентилаторите, те не решават проблем на хладилника, а на некомпетентни караваностроители.

Напълно съм съгласен с теб. Аз също съм сложил вентилатори на точното място, въпреки, че при мен дори има отвор към пода. И точно тук е добре да се обоснова за вентилаторите. Да, така е 45-50 градуса след радиатора на кондензатора, или 90-110 градуса преди него, между него и комина. Е, не съм го установил опитно, а просто си го пише. Неведнъж съм пускал схема кое къде трябва да седи и колко градуса трябва да е термодвойката. Въпреки това на стария кемпер при външна температура 42 градуса, вентилаторите не са тръгвали за повече от минута два пъти в деня. Но пък не са на решетката, а под кондензатора. Тези, които изхвърлям нямат термодвойки, просто хората четат тук, слагат и ги пускат да си работят. При това объркват и работата на горелката, защото са на места,на които не трябва. На ток пък постоянно включени вентилатори са направо пагубни. Направо става ти го грееш, те го охлаждат. Пиша всичко това, защото аз тайни нямам, ако на някой му се стори нещо непълно, то е, защото съм пропуснал да го напиша, а не, защото го крия или не го знам.

И това с градусите след кондезатора е малко следствие на нещата като температура. Основата на всичко е входа, преди него. Но масово се слагат термодвойките на изхода. Ако някой не вярва - нека провери оригиналния кит на Dometic и разположението на вентилатор и датчик. Ще се потретя - аз топлата вода не съм я измислил. Имам си схеми и инструкции. Много е просто.

За хладилник с кондензатор, обслужващ до 200л. обем е необходим само един вентилатор 10" на определеното място. Тук масово на хладилници по 70 литра се слагат по 4 12-ки... И започват едни снимки на обледени камери и тн... и после - хоооп, тук, за демонтаж Laughing
Върнете се в началото
chicken

МнениеПуснато на: Сря Авг 30, 2017 9:03 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ясно е, че тези решетки само изглеждат надупчени и, че трябва да се помага. Ама като се е почнало, аз имам ВЪПРОС (да не ме обърка пак някой с многознайко, че почва да става досадно). Тези хладилници работят в широк температурен диапазон. Зимните капаци се слагат не за да не ми е студено на мен в караваната, а за да се осигури долната граница на температурата в пространството около агрегата. Нали? Или бъркам? ПИТАМ, не твърдя! Та. Няма ли горна граница, която също трябва да се осигури и в тези рамки нещата да са що годе нормални. Не казвам оптимални, но предполагам, че все пак конструктивно са измислени за от -до. На мен ми се върти 40 градуса от някакви стари упътвания.
Последните замервания, които правих, бяха на сянка, 33 градуса навън, 33 в караваната, вентилатора изкарваше 42 отвътре. Като щракна вратата в отворено положение, на петнайсетина сантиметра пред решетките, температурата скачаше с 2 градуса. Сега съм с нормална горна решетка, която се сваля с щракване, и си мисля, че ще е достатъчно, да я свалям в големите жеги. Ясно е, че така и ще се подобри работата на вентилатора. Единствен е при мен Wink Та така, идеята ми е, че като се охлажда не определена зона, а пространството отзад, не би трябвало да има много негативи от липсата на автоматично изключване... ??? При 30+ градуса околна колко ли може да се преохлади отзад... Пак казвам, при мен изходящия не е падал под 40 градуса...
Върнете се в началото
milenxx

МнениеПуснато на: Сря Авг 30, 2017 9:27 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Както обещах, докладвам. Сутринта положението не се е променило чувствително в хладилната част без вентилатори, фризера е ОК. Температурата снощи беше под 20'. Фризерчето в гаража е ОК, бирата ледена, аз доволен.
Поздрави от Iseo!
Върнете се в началото
Данаил Делчев

Местожителство: Хасково / с. Узунджово

МнениеПуснато на: Сря Авг 30, 2017 10:17 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз пък да питам нещо ,може ли?
Кой вариант би удължил живота на този тип хладилници - 365 дни работа независимо от това дали са на ток или газ или 2-3 месечно ползване и през другото време OFF ? Не говорим за разходи на ток,газ или евентуално изгаряне на някой нагревател . Въпроса е за по дълъг живот на хладилника.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Резервни части, ремонти, аварии Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети