kemper-club forum Форуми kemper-club forum
Място за комуникация и споделяне на идеи, мероприятия и мнения на хора запленени от страстта наречена кемпер. Да погледнем живота от хубавата му страна!

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрация 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

ПЪРВО ПРОЧЕТИ ТОВА!

В този форум се комуникира на БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, пише се на КИРИЛИЦА и моля НЕ СЕ ОТКЛОНЯВАЙТЕ от това правило!
Уважавайте другите, за да уважават и вас! Бъдете преди всичко ХОРА, не примати!
Моят грях
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Пътувания в България
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Дафи
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Пет Авг 11, 2017 4:46 pm    Заглавие: Моят грях Отговорете с цитат

Като „градско чадо“ имах сложни взаимоотношения с планината.По скоро такива липсваха.Обичах си комфорта на града.Реки, язовири и водопади не представляваха за мен интерес, мислех си как нелепо си съперничат с морето, а разходката край тях свързвах предимно с бодливи трънаци, дебнещи в засада кърлежи, змии които чакат точно мен, за да ме нападнат или в най добрия случай нагазване в някое кравешко лайно.Изобщо все едни такива гадни работи, където най-добре моя префинен градски крак хич да не стъпва.
От птиците познавах само гларусите и врабчета,а овца и коза за мен бяха едно и също блеещо животно.
Ей такова говедо бях, докато на хоризонта не се появи тоз хубостник

който вероятно ви е познат, на мен до болка, с любимо занимание-миене и полиране на чинии пред публика.
Та случката е следната.Преди много, мноого време.Прясно влюбени сме и нашия решава да ме очарова с какво?С разходка в планината.
Хич, ама хич не бях въодушевена, знаейки какво ме очаква, ама тръгвам-любов, какво да се прави…
Пирин-връх Безбог, ми вика-приказно е!Ма кво разправяш, мисля си аз.
Качваме се ние-Добринище, лифта, че като се почнаха едни баири, едни изкачвания и спускания, някви езера имаше, пътеки, едно бродене ви казвам… непосилно за моята изнежена особа.Диви се моя, на мен ми се реве…
Всички екстри ми се дадоха на куп, да се чудя на коя по напред да се наслаждавам.На пришките на краката ли, на няколкото зверски ухапвания от летящи твари, на навехнат глезен или на чудовищно мизерните бунгала, в които спяхме, без баня разбира се.Прелест след прелест.
Едно ми правеше впечатление обаче.Всички хора мило и учтиво ме поздравяваха че се и обръщаха след мен даже.Сигурно щото съм много хубава, мислех си тогава.Доста по късно разбрах, че поздрава в планината е общоприет туристически приом, а втренчените погледи са били заради 12 сантиметровите ми токчета, вероятно.
Ако сте срещали такова чучело по пътя си в Пирин-аз бях!
След този първи катастрофален излет дълго мислех ще я бъде ли нашата работа изобще.То бива различия помежду ни, ма чак толкова…
Имаше два варианта.Или трябваше да го отуча от този лош навик или аз да се пречупя и да подобря отношенията си с планината.
Е, изминаха двайсетина годинки от тогава и ние още сме заедно.
Не помня точно в кой момент аз се влюбих.Не беше разбира се любов от пръв поглед.Бавно и постепенно аз заобичах планината.Започнах да си мисля за нея, да я сънувам, да ми липсва.И то да такава степен, че мине не мине малко време аз започвам да стягам дисагите, в които отдавна няма лачени чепици и поемам нагоре , за да изживея моите скъпи съкровени моменти с допира със нея.
Така и в онзи ден на 1.08.17 г. багажа беше готов и качен в кемпера, а на навигацията бяха зададени
41º39'21.1''
24º18'17.7''
за да ни отведат в Родопите, някъде между селата Борино и Чала, от където започва еко пътека“Дяволския мост и водопада“
Предупреждавам!В този пътепис отново няма да видите и чуете невиждани и нечувани места.Ще ви представя част от Родопи, в която сте били стотици пъти, сигурна съм.Но ще я видите и усетите, надявам се по моя начин и ще се радвам, ако ви въздейства, както на мен.
Ако ли пък не, ще чакам да я погледна през вашите очи, такава каквато сте я видели вие.Разбрахме ли се?
Пътя ни минава през един невероятен водоем.

Познахте ли го?Той е.Въча.Впечатляващ язовир.
Надвечер, към 18.00 ч. се приземяваме на горепосочените координати или в началото на екопътеката.

Късно е за разходка, по скоро време за вечеря затова с най голямо удоволствие се отдаваме на пороци, включващи обилна вечеря по родопски, тежко отлежало каберне и разни други ми ти работи човешки.Температурата е паднала до 15 градуса-кеф, като се има предвид че идваме от 35, прохладата е незаменима!Сън!По родопски-сладък и спокоен.
Сутринта е свежа и хладна.Бързаме да и се насладим.Събуждат ни тези хубавици, тръгнали на закуска.

Моя с недоверие ги поглежда да не се врежат по погрешка в кемпера, а аз бързам за селфи с тях.Като сестрички сте, установява той на бързо родствената ми връзка с тях.

Не му се връзвам, пазя си силичките за по нататък, щот съм убедена че ще има още „комплименти“.
Пътя към дяволския мост започва така

Продължава така

Има и вода по пътя

През мост се влиза в гората

После се стеснява, но е приятно

Следва тясна пътека, опряна в скала

На моменти е толкова тясна, че двама души трудно биха се разминали

Идват стълби

Стръмни стълби

По които изкачването става на 4 крака.

На места зеят пропасти, където ако не внимаваш и пропаднеш, там оставаш форевър.Не си представях как ще ме изкарат от там, лъзнех ли се ненадейно.

Уж лек маршрут, ма се поизморих, да ви кажа.

Табели сочат, че е близо.

По едно време взе да се чува водопада.По точно водопадчето, защото по това време на годината няма как да е обилен пада на водата.Предполагам, че на пролет ще е много по впечатляващ.

Починахме малко и хайде на обратно.Отиването и връщането ни костваше не повече от 2 часа, макар еко пътеката да продължаваше още доста.Ние преценихме, че и толкова ни стига.Тия дето са стигнали до края и, спокойно могат да кажат какво сме пропуснали.
Ето го и нашия, чака.

От тук се отправяме съм с.Гела.По точно поляните над селото, където се провежда ежегодното надсвирване.По пътя спираме край един рибарник.Намира се между Девин и Триград.
Координати
41º42'55.0''
24º25'14.4''

Споменавам ви го, защото от там си взехме една от най вкусната пъстърва, която съм яла.Дължи се на факта, че е от вида Балканка и се отглежда цели 3 години, за разлика от другите, които и 1 им стига.Поне така ни обясниха вътре.Наистина вкуса наподобява на онзи от преди 20 години, дето още можеше да си хванеш сам от реката.Ето я

Ако знае , милата , какво ще и се случи след няколко часа...
Стигаме Гела.Поемаме нагоре към поляните.

Пътя е лош.

Ама много лош.

За момент си помислихме, че сме объркали пътя.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Кемпер / Каравана
Дафи
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

МнениеПуснато на: Пет Авг 11, 2017 5:35 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Стигаме върха и обхождаме района

Тече подготовка по надсвирването, което е само след няколко дни

Обикаляме поляните, търсейки си място за нощувка.

Тук ще да е .

Докато Митьо подготвя огъня за вечерта, аз стъкмявам на бърже един късен обяд.Обикновена яхния с пиле, но интригата в нея са едни сушени домати в зехтин, от италианските ми резерви и от проста манджа, яхнийката ми се превръща в малък празник за небцето.

Вярно, вина имат и чистия въздух и прекрасната разходка преди това и настроението и всичко….
Следва кратка почивка и тръгваме из поляните.Изумителна красота!

В такива моменти се отпускам и и се отдавам.Коленича.Прекланям се пред нея.Пред моята планина!Съприкосновението с нея става пълно, смислено и осъзнато.Тишината, която преди ме плашеше, сега ме зарежда и успокоява.Планината беше само моя, а аз я обгръщах с цялото си сърце и се заклех, че ще я пазя вечно там, редом със морето.Говорех и, наслаждавах и се, извинявах и се, признах и своя грях дългогодишен.Щедра и великодушна, тя ми се усмихна и аз получих чаканата прошка.Сега и двете сияхме.

Провеждам този мой свещен ритуал всеки път, когато се кача в Балкана и вярвам, че ми е простено.

Пълно е с нацъфтял ухаещ кантарион.

Букета нека съхне в банята.

Приятно уморени се прибираме в кемпера, за да си приготвим и насладим на една от най-запомнящите се родопски вечери.
Върнете се в началото
Дафи
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

МнениеПуснато на: Пет Авг 11, 2017 7:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Огнището е наредено

Тръгваме за дърва, не да сечем, обираме нападалите клони.
Огъня е приготвен, само чака да му драснем клечката.

Почиствам и овкусявам пъстървата, която кротко чака ред в хладилника.
Привечер запалваме огъня и става някак празнично.

Захладнява и лека по лека придърпваме столовете с масата до огнището.Лицата и ръцете се сгряват, става приятно и отпускащо.Отпиваме малки глътки от червеното вино и нетърпеливо чакаме огъня да се превърне в жар.Когато това се случва, старателно полагаме рибката във нея.

Колкото и префърцунени рецепти да има за приготвяне на риба, най добър начин си остава за мен този.Печена, на въглени.Хем се пече, хем се опушва.След това за да не остане зян жарта, хвърлям на скарата и чушките,че няма по прекрасна лятна салата от печения пипер.

Така изпратихме и този слънчев родопски ден.
Върнете се в началото
loveforever
Администратор
Администратор

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Авг 11, 2017 7:33 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ох ... с тия балканки и печени пипери се ослюнчих цялата. Голям кеф е това.
От много време им се каня на Родопите, но все не се случват нещата в тая посока. Поне чета и се захласвам така като има някой готин пътепис.
Златна си Дафи, мерси за споделеното удоволствие!
thumb up blue flower
Роси и Стоян

МнениеПуснато на: Съб Авг 12, 2017 5:47 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Bravos BravosBravos Ех....Дафи как ме размечта, засили желанието ми и ние да се разходим из планините flowers
Върнете се в началото
pendovr

Местожителство: Враца

МнениеПуснато на: Съб Авг 12, 2017 1:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Bravos Bravos Bravos thumb up Браво и от мен , очаквам продължение на пътеписа , не може да няма > Very Happy
Върнете се в началото
Дафи
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

МнениеПуснато на: Съб Авг 12, 2017 1:47 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Заспали сме блажено, сънувам 100 каба гайди как ми свирят на поляната пред кемпера и изведнъж се пробуждам от зловещ шум.Митьо скача и той от алковена.Някакъв олигофрен, паркирал се на около 2-3 км от нас изведнъж в 02 часа беше решил, че му се слуша сръбско.И що да не надуе колоните до дупка.Мръсно, гадно, ретро сръбско.Че ненавиждам тоя жанр е малкия проблем.Че не понасям някой да издевателства над слуха ми също го преживях някак.Ма че ни стресна посред нощ с дивашкия си избор на музика в тази тиха лятна нощ на туй свещено място, ей тва не можах да го разбера…Що за тъпанар трябва да си?Акустиката там е невероятна и това че беше на разстояние от нас въобще не ни спаси.Чувахме музиката, така сякаш беше на 50 м. от нас.Изслушахме концерта, нямахме избор.След около час явно му се доспа и спря.Заспахме отново и ние.
Утрото пристига, но ние сме още в леглото, недоспали след снощното фиаско.Излежаваме се, кафето го пием в легнало положение и къдрим програмата за деня.Решили сме днес да се отдадем изцяло на една наша страст.Гъбите.Познаваме няколко вида и смело ги берем, консумираме и не навиваме часовника преди лягане.Не че не търсихме през изминалите дни, но освен няколко отровни, читава гъба не бяхме срещнали.Но и не сме се задълбавали много в търсенето.Днес е техния ден.
Тръгваме към Смолянските езера, като пътьом спираме в Широка лъка.Зареждаме с провизии кемпера, правим оглед на градчето.

Я, какво интересно дървено влакче!

В Широка лъка даже и животните свирят.

И потегляме.Преди Смолян, край пътя си харесваме една горичка и спираме.Промушваме се в нея и започва диренето.

Люпим семе, вървим бавно и любопитно сме забили глави в земята.
Първа гъбка трал ла ла

Втората

Последват още няколко

Има, не е като да няма, но не стават.От лошите са.
Има ли отровни обаче, ще има и ядливи.Продължаваме.
Ето, появяват се и първите красавици.

Тази за малко да я взема за манатарка, ноооо не е.

Ай стига де, няма ли някоя истинска манатарка?!
Не се крийте, де!
Ооооо, я вижте

Няма грешка.Истинска кралица.
Хоп още няколко.

След няколко часа ходене можем да се похвалим с този скромен улов.Няколко манатарки и малко пачи крак.

Две от манатарките не са никак малки и още същата вечер ще отлетят в тигана с масло.

Не подминахме и малините.

Ягодите също

Все прелестни горски дарове.Винаги се чудя как е възможно в един толкова миниатюрен плод да се крие такава сладост.Нямам отговор.В състояние съм с часове да клеча и да събирам тези очарователни плодчета.
Вече не сме с празни ръце, вечерята и десерта са подсигурени и доволни се тътрим към езерата.Посреща ни малката църквичка.

Отбиваме встрани, за да се разходим и решим къде да се настаним

Избираме сянката на тия борове

Разпъваме катуна

И се наслаждаваме на тази гледка пред нас.

Красиво е, нали?
Върнете се в началото
Дафи
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

МнениеПуснато на: Нед Авг 13, 2017 6:20 am    Заглавие: Отговорете с цитат

На вечеря обсъждаме идеи за следващия ден.
Девин и околностите-цъ, били сме там.Триград тоже.Ягодина, над селото имаше една чудесна поляна.Хубо ма и там сме се разписвали скоро.Иска ни се нещо ново, невидяно.Ровим из телефоните за интересни предложения из района и се спираме на Чудните мостове.За срамотиите, не сме били там, ако щете вярвайте.А тоз, а другия път, все не им идваше реда.Ей сега е момента да видим колко чудни може да са тия мостове.
Нощувка.Няма сръбско, наспахме се чудесно.
На следващия ден сме готови от рано и подхващаме баира към Забърдо.Мостовете са над него.Не особено читав е пътя до там, но някак си се преживява, защото е цвете в сравнение с Гела.
Пристигаме на паркинга и паркираме пред малко заведенийце, по скоро бира-скара.Слизаме от кемпера и се оглеждаме от къде да влезем.
Приказваме си нещо и чувам
Шшш, вий с караваната!
Каравани няма, значи на нас вика.Обръщаме се.Жена на около 50-55, с фигура тип паве, излиза от заведението и върви срещу нас.
Кажете, спираме се ние.
То ся ниудобно тъй, ама…Дъщерята иска да си купи и тя каравана, дъл ши можи да пугледним от вътре, а?Ши извинявати, ма си търсим да купим и ни и интересно…
Може, няма проблем , отговарям аз.
Обръща се към заведението, слага два пръста в устата и свири.
Мимеее, въри тука, ората шна пуснат да видим вътри.
Мен вече ме напушва на смях, но държа.Идва Мимето.Видна родопска мома, китосана като провинциална абитуриентка, с прическа тип Дарт Вейдър , с толкова лак по нея, спокойно може да разбие предна броня с главата си.
…Оф тя майка ми ся друга работа няма ли, ма да ни въ притисним нещо?
Няма проблем, отговарям.Димитър вече отключва кемпера и ги каним да влязат.Майката по обемна, на страни влиза.
Тесничко ви и.
Ни им и тясно, виж са ква си-емва я дъщерята.
Лигла има ти ли в караваната, пита абитуриентката, видимо по на ясно с нещата.
Митьо е на ход.Легла имаме, ма каравана нямаме.
Ми туй кво и, пита Мимето.
Кемпер.
Ъ, да де, все тая, отговаря.
Не точно, мисля си аз.
Влизат двете, след нас.Събуват се и те.Виждам че са изненадани, но майката ербап го дава, нищо не казва.Мимето пак-къде са лиглата?Показвам алковена и обяснявам че там където са седнали,също става спалня.
И както гледа, гледа изведнъж се обръща към майка си и вика:
Майко ма, глей ква каравана.Толкоз да ми хареса.И лигла има.Дай да я купим!
Шах!Споглеждаме се ние и аз поемам.
Много каравани и кемпери се продават, ако сте решили да купувате можем да ви кажем някой места, сайтове за продажба…по скоро се разберете какво искате кемпер или каравана.Това обаче толкова не им беше важно.
Помолиха да погледнат в шкафовете, котлони, хладилник…Показваме, обясняваме, цъкат те с език, бе това е тяхната каравана, край.
По едно време майката пита.
Начи сичко си имати, ма до тоалетна къде ходити?В гората сигурно…
Отварям вратата на тоалетната и вече женицата тотално сгъна.
Вий ли си я праихти?
Е как ние, фабрична е, отговаряме.
Чи от кога са праат такива работи, брейййй, не може да се начуди жената.Туй няма да е българско…нали, обръща се към нас.
Не е, отговаряме, тя доволна че е познала.
Ми водата?Бойлер имате ли?
И сега последва един въпрос, на който не можах да издържа и прихнах в смях.
Ми ВиК , кък са упраяти с него?
Аз в началото не можах да разбера въпроса.
Я пак и викам.
Как плащати водата?С тръба ли сти, как, ни ми и ясно много.
Представях си как една тръба с мека връзка излиза от кемпера и другия и край е вързан към някой канал , с водомер!
Много ама много се смяхме.Жената се усети, извини се за невежеството, пък мераклийка дъщерята, трябва да се образова.Ще става и тя кемпердеса.Димитър и показа от къде се зарежда вода, колко литра побира, такива неща….тя щастлива че е просветена вече.
Накрая каза че дъщерята е събрала 7000-8000 лв и ако сме били съгласни веднага можем да правим сделката.На толкова беше оценен.Други нямало смисъл да гледа.Нашата каравана била точно кат за тях.
Колку и искати?
Не го продаваме, викам , ще си намерите друг.По хубав!Погостуваха ни още малко, че ни пуснаха да разгледаме мостовете накрая, с хиляди извинения разбира се и с много смях.
Та за малко да продадем кемпера.Така че, мили съфорумници,очаквайте в най скоро време към нашето скромно общество да се присъединят две екзотични родопчанки, с кемпер или каравана. И в него обезателно ще има лИгла.
Мостовете.Те наистина са чудни.Съжалявам, че досега сме чакали, а не сме ги посетили по рано.Но и тази грешка беше поправена.

На връщане по пътя беше станало навалица и разминаването особено с колеги, ставаше с прибиране на страничните огледала и с едната гума в дерето.

Това беше, друзя.Скромно, но от сърце.
От там газ към морето, август е все пак…Бойни другари бяха заформили вече седянката с няколко кемпера на юг от Бургас.Не ни молеха дълго да се включим.Въобще не влязохме в Бургас, а от отбивката за Камено, директно към Приморско.От останалите гъби направих супа и благодаря на тези, които ни се довериха и хапнаха от нея.Дано им е била вкусна!
Върнете се в началото
ilkomuhata
Клубен член с каравана
Клубен член с каравана

МнениеПуснато на: Нед Авг 13, 2017 2:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

thumb up Страхотна разходка сте си направили
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Кемпер / Каравана Yahoo Messenger
Георги Геков

Местожителство: София,Нови Искър....

МнениеПуснато на: Нед Авг 13, 2017 2:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Чудесен разказ,благодаря. Планината е магнетична и лесна за влюбване Very Happy . Преди малко слязох от извора на р. Арда, ако не сте посещавали този район,препоръчвам го.
Върнете се в началото
PirinVania
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

Местожителство: Пловдив 0899843109

МнениеПуснато на: Нед Авг 13, 2017 5:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Тези Родопи, няма начин да не се влюбиш в тях! Няма друга такава щедра планина. Чудесен разказ!
Върнете се в началото
loveforever
Администратор
Администратор

МнениеПуснато на: Нед Авг 13, 2017 7:37 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Срам не срам ама на Чудните мостове не сме ходили Embarassed
Още едно прекрасно място дето трябва да идем ... някой ден ... dreaming
Поне оплакнах очите. Мерси Дафи!
Тонин

Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Нед Авг 13, 2017 7:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Невероятно...
Върнете се в началото
kvp155

МнениеПуснато на: Пон Авг 14, 2017 2:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Браво Боровинке. Добре че се престраши, та да усетя и аз както трябва приказните Родопи.
А сега на къде?
Върнете се в началото
Дафи
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

МнениеПуснато на: Пон Авг 14, 2017 5:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Не зная и аз... Very Happy Но където и да е, събитието ще бъде отразено.
Георги Геков подсказва нещо интересно.Пък ако даде и малко инфо за този извор, няма да му се разсърдя.Координати, условия, подробности...
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Пътувания в България Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети