kemper-club forum Форуми kemper-club forum
Място за комуникация и споделяне на идеи, мероприятия и мнения на хора запленени от страстта наречена кемпер. Да погледнем живота от хубавата му страна!

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрация 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

ПЪРВО ПРОЧЕТИ ТОВА!

В този форум се комуникира на БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, пише се на КИРИЛИЦА и моля НЕ СЕ ОТКЛОНЯВАЙТЕ от това правило!
Уважавайте другите, за да уважават и вас! Бъдете преди всичко ХОРА, не примати!
Как го направих аз...
Иди на страница 1, 2, 3 ... 29, 30, 31  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Направи си сам
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
chicken

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Дек 01, 2016 1:44 pm    Заглавие: Как го направих аз... Отговорете с цитат

Казвам здрасти отново с тема, която си позволявам да спретна, за да споделя с какво се сблъсках като съвсем пресен новобранец.
Тъй като форума вече е доста голям, за новите е трудно да получат лесно систематизирана информация (аз нямам претенции да дам такава, но за това после) Има основни неща, които всеки (най вероятно) пресен собственик на първа каравана, иска да направи, а и са си почти задължителни, предвид откъде и с какво оборудване идват караваните и как ги ползваме ние. Всичко, свързано с тези основни неща, е пръснато в десетки теми, и често отворени по съвсем други въпроси, та трябва, уж привидно неинтересни за момента неща, да се четат, защото не се знае къде е скрито зайчето Smile Да не говорим, че повечето от по-старите снимки не съчествуват (снимка.бг е тотална шитня). Хора, които в момента работят върху караваните си, споделят почти всичко, но пак пръснато. Аз ще споделя в една тема.
Тук ще разкажа всичко, което правя по основната подготовка на караваната. Стандартните неща - акумулатор, солар, инвертор, резервоари, бойлер... И подобни. Моя начин. Без изгъзици, които са си ми интересни само на мен Smile Ще задавам въпроси и ще се опитвам да кажа защо го правя така, а не иначе. И ще се старая да не пиша подвеждащи неща под формата на твърдения Smile Ще си призная и грешките. И обещавам снимките да соят поне два месеца Smile Ще е добре повече хора да се включат, за да поправят неверните неща и да дават повече инфо, защото, както казах, аз тепърва ще се уча. Нищо, че вече е писано по много. Аз открих, че много хора не четат и постовете непосредствено над техните, задавайки въпроси и изказвайки твърдения, та кашата е пълна Smile
Затова започвам и с въпроси Smile
Във втория пост Smile
И не ми се карайте, ако не е удачна темата! С добри намерения (които май най много пакости вършат Smile ) го правя Smile

Последната промяна е направена от chicken на Съб Дек 24, 2016 6:45 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Кемпер / Каравана
chicken

МнениеПуснато на: Чет Дек 01, 2016 3:29 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Така.
Пред лявата гума на караваната е разположен резервоара. Към 40 литра по груби сметки. Мисля да го возя пълен. Там е и гардероба с печката. Звучи ми логично 25 килограма акумулатор и 5 инвертор да са разположени срещуположно, пред и около дясната гума, под мивката. Към тях, леко отзад, се добавя и масата на хладилника с евентуалните хубавини в него Smile Вътре и контролера и евентуална зареждачка за акумулатора от 220 волта.
Лесен достъп, включително и за предпазители, всичко е на куп с максимално къси кабели.
???
А правилно ли си мисля. че на този инвертор ще трябва само да му местя щепсела от изхода на входа, когато имам външни 220 и ще си имам зареждачка на акумулатора? 2 в 1. А как ви се струва по принцип?

http://www.itshop.bg/product/3548/cyberpower-cps600e-sistema-za-avariyno-zahranvane-600va-420w.html#.WEAP5vmLSHt
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Кемпер / Каравана
Bobby175

Местожителство: BG София

МнениеПуснато на: Сря Дек 07, 2016 11:45 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравей,
първо по първата тема. Как така да не ти се карат, че то ако не ти "обрулят ушите" във форума си е пълна скука Laughing Сега по втората, имаш ли някаква специална причина да слагаш този UPS от линка? Според мен е скъпо и излишно нещо. За половината на тези пари ще си купиш 10Амп. зарядно 220/12V и инвертор 1000W модифицирана синусоида. Всъщност няма ли зарядно в караваната? Какви са ти идеите за солар и акумулатор?
Върнете се в началото
chicken

МнениеПуснато на: Пет Дек 09, 2016 7:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Инсталацията на караваната ми е от малко по-шантавия вариант. 220 навсякъде. Има трафче, което пуска 12 волта 2,5 ампера само към помпата. Отделна 12 волтова инсталация, като идеята е да се ползва акумулатора на теглещия автомобил. Тя захранва помпата, през контакт на реле в трансформаторния блок, лампа над кухнята и лампа в тоалетната. А, да, предполагам и хладилика. Кабелите са сериозни. Не се предполага акумулатор в самата каравана и зарядно за него. Което трудно може да ме спре де Smile До тук съм сложил акумулатор, който е вързан с дванайсе волтовата инсталация през контролера. Само трябва да внимавам да не включа хладилника Smile Планира се инвертор, който да е вързан директно към 220 волтовата инсталация, като единствения проблем с това, ще е захранването на помпата. От дванайсе ще стане на 220 с инвертора, след това през трафа пак на 12 и към помпата. Щото съчия този контакт на релето ще е превключен към другата верига, като има 220 волта захранване към трафа. Това се оправя като изключа тотално трафа. Но ако се вържа на външни 220 ще трябва пак да го включа, ако не искам помпата да дърпа от акумулатора Smile Леко забавно Smile Не е удобно, защото трафа е в единия край на караваната, а контролера, акумулатора и инвертора, с всички предпазители и ключета за тях - в другия. И за да направя и трафа с ключе на удобно място трябва да пускам още кабели, а ми е студено Smile
Малко объркано го разказах, но е простичко Smile Успях да си го нярисувам цялто наум една сутрих, докато... Абе онова, дето е скучно, ако си забравиш книжката Smile Като имам време ще го нарисувам и пусна тук, както предполага темата Smile Със снимки

А, да, 75 Ah Акумулатор ще го зареждам със 100 вата панел. Който е напазаруван и чака Райчо да напече повече. Имам си и винкел 50х50, благодарение на sampo Smile Имам си и "умно" зарядно на Бош, което и без това си кисне в колата. Не знам защо Smile
Само инвертора не мога да избера. Съответна тема тук е точно толкова полезна, колкото и темата за акумулаторите Smile
Върнете се в началото
chicken

МнениеПуснато на: Нед Дек 18, 2016 9:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Леглото на децата стои постоянно разпънато. Но в пълен размер заема много място, а и без това трудно се разминаваме, та едната част си стои прибрана

и възглавничката остава във въздуха

Бих се посмял на случващото се с децата, но може и жената да се излъже, а не знам дали ще успея да прикрия точно това хилене, та оползотворих мястото. И без това няма местенца за дреболии в караванката

Най-евтиния вариант от Икея, плюс останал от нейде материал и малко труд.
Върнете се в началото
chicken

МнениеПуснато на: Съб Дек 24, 2016 7:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Имам си бойлер! Smile По-скоро съм на път да си имам, въпреки, че се води, че го имам от сряда още. А това, щото си знам, че човек трябва всичко да си прави сам, като се почне от чекиите (без извинение) и се стигне до караваната, ама се мързеливя. Не за първото де Wink И пак ще свърша работата, ама... Можеше да съм готов, да е както трябва (нещо, което вече няма как да се случи на 100 %) и да съм напред с още инструменти, които на мен никога не са ми излишни. Но! Както и да е... Smile Весели празници, пък ние, ако мине температурата на детето, тези дни ще направим още една две нощувки и малко километри Smile

Последната промяна е направена от chicken на Нед Яну 01, 2017 12:37 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
chicken

МнениеПуснато на: Нед Яну 01, 2017 12:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Събудих се, подтиснах се, че там, където трябваше да бъдем с караванката, е +7 градуса, а в Софето -7 и си оправих кабелите на инверторчето, което купих набързо, за същото това неосъществено пътуване Sad Първия, който намерих. 89 лева от Елимекс (на живо, не обичам онлайн) и засега вдъхва доверие. Тежи, данните изглеждат реалистично. Кабелите са 4 квадрата. Изненадаха ме приятно, а бях загрял 60 ватовия поялник Smile Направих си ги като за болтчетата на акумулатора, че бяха със щипки...
ЧНГ!

Върнете се в началото
chicken

МнениеПуснато на: Чет Яну 26, 2017 6:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Духалка за печката, напазарувана от mulenceto. Мислех, че на 4 метра каравана не и е нужно такова нещо, но разликата е сериозна. Долу вече не е студено, като цяло е по-равномерно разпределена топлината. Няма да има и конденз по масите, като спим. И вече и сутрин с Киндълчето ще ми е топло, докато... Wink По една дупка под двете сепарета и в банята. С клапите се разпределя прилично, въпреки, че към банята са над 3 метра, а под другото сепаре метър и педесе. Е, температурата на въздуха към банята е доста по-ниска, но загубеното по пътя си е в караваната все пак Smile
А, да, кабелите ще бъдат закрепени, разбира се. Не успявам всичко наведнъж

Untitled by Ivailo Ivanov, on Flickr
Върнете се в началото
gabroveca 2604
Клубен член с каравана
Клубен член с каравана

Местожителство: БГ- ВЕЛИНГРАД

МнениеПуснато на: Чет Яну 26, 2017 7:40 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре си го сътворил. Да ти имам ентусиазма. Май, май ти ще вземеш титлата за маниак в караванинга Rolling Eyes Mim Wink
Върнете се в началото
Гого
Клубен член с каравана
Клубен член с каравана

МнениеПуснато на: Чет Яну 26, 2017 7:50 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Спокойно Милчо, ще му мине. Няма да те измести от първото място Mim
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Кемпер / Каравана
gabroveca 2604
Клубен член с каравана
Клубен член с каравана

Местожителство: БГ- ВЕЛИНГРАД

МнениеПуснато на: Чет Яну 26, 2017 8:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Very Happy Very Happy Very Happy Rolling Eyes Cheers
Върнете се в началото
vladostanimirov

МнениеПуснато на: Пет Яну 27, 2017 11:12 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ще го видим как сгъва форцелт на пролетната среща, па тогава ....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
chicken

МнениеПуснато на: Пет Яну 27, 2017 11:35 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Първо трябва да го разгъна. Там ще е сеира Smile А покрай мързела може и да ви го спестя. Имам един декатлонски чаршаф, който се връзва с четири сиджимки на моята и съседната каравана и готово Smile Междувпрочем в казармата осем месеца бях в ротата, осигуряваща жилищната и офисната база на щаба на трета армия. Камиона ми се разгъваше на четири, а след това подкарвахме палатките в половин метър кал, която неизвестно защо и съвсем садистично отказваше да замръзне, за разлика от ръцете и ушите ни Smile Та съдба, дега! Smile
Върнете се в началото
ilkomuhata
Клубен член с каравана
Клубен член с каравана

МнениеПуснато на: Пет Яну 27, 2017 7:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Гого написа:
Спокойно Милчо, ще му мине. Няма да те измести от първото място Mim

big laugh big laugh
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Кемпер / Каравана Yahoo Messenger
chicken

МнениеПуснато на: Пет Яну 27, 2017 8:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Започна да ми минава. Най вече финансово. Както казах, накрая ще имам пари само за плащане на паркинга Sad Но още не съм залепил панела, външно осветление и искам и трети стоп да сложа, че риска някой да ми направи по-къса караваната е по-голям без него. Вътре останаха само гнезда за запалка за 12те волта и копче за нагревателя на редуцира. И малко подреждане на кабелите. И нова дамаска на едното сепаре. И тензухени перденца. А, да и една лампа над кухнята. Тя ще е зор. Цели десет минути работа Smile
Всъщност истината е, че най важното, за което мисля, като се постопли, е някакво постоянно резервоарче за мръсна вода отдолу.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Направи си сам Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3 ... 29, 30, 31  Следваща
Страница 1 от 31

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети