kemper-club forum Форуми kemper-club forum
Място за комуникация и споделяне на идеи, мероприятия и мнения на хора запленени от страстта наречена кемпер. Да погледнем живота от хубавата му страна!

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрация 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

ПЪРВО ПРОЧЕТИ ТОВА!

В този форум се комуникира на БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, пише се на КИРИЛИЦА и моля НЕ СЕ ОТКЛОНЯВАЙТЕ от това правило!
Уважавайте другите, за да уважават и вас! Бъдете преди всичко ХОРА, не примати!
Какви гуми да ползваме
Иди на страница Предишна  1, 2, 3

Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Резервни части, ремонти, аварии
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
xover

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Мар 13, 2017 10:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Живнах, сложих гумета:
https://www.pazaruvaj.com/avtomobilni-gumi-c3615/hankook/vantra-lt-ra18-215-70-r15c-109-107s-p112817093/?utm_medium=organic&utm_source=google

някоя от марките кемпери, бяха правили тестове на гуми, та тези бяха топ сред 10 известни модела гуми, цената им е в среден клас. Не бях задълбавал по отношение дали да бъдат зимни заради проходимоста в малките но рисковани офроуд метри или да са летни за да не се съсипват по горещите пътища на Гърция.. та гумите са M+S

писах на кнаус да кажат какво налягане препоръчват за комфорт (въпреки че на кабината както книжката пише с удебелен шрифт 5.0 BAR
хората си направиха труда и ми отговориха 4.5 задни, 4.2 предни.

Опитах да се кача на Петрохан (за който не е запознат, пътя е осеян с всички видове дупки ..билото което гледа към София) изпаднаха ми зъбите, въпреки, че бях натоварил лек мотоциклет на рампа (200кг стърчащо комплексно тегло). Това налягане е добро за магистрала, защото кемпера е стабилен и триенето на гумите е малко, риска от прекомерно загряване клони към 0.
На връщане спуснах гумите на 3.6 предни и 3.8 - живота стана песен, кемпера, по-нестабилен естествено, но комфорта се повиши в пъти. Това не е налягане за скорост над 60км/ч и лятно време защото триенето е голямо и опасноста да прегрее гума и да гръмне е на лице. Това е скромното ми мнение към момента. Своевременна информация, която вероятно ще претърпи промяна във времето Smile
допълвам:
гумите ги взех от Примекс
такова огромно чудо не бях виждал само те имаха налични гумите които исках

с 5лв почерпка на майсторите, успях да ги накарам да сложат червените точки където са вентилите, резултат 2 от колелата бяха балансирани перфектно без нито една тежест... Smile
помолих да използват динамометричен ключ и да затегнат болтовете на 15кг за да мога да развия на път а и толкова е обозначено в книжката ми.
Естествено ползваха пистолет и после ми демонстрираха, как ключа "цъка" без да мръдне обаче.. та ги карах да развият леко и да "цъкне" вече наистина на 15 кг.. малко неадекватно отношение но това е почти стандарно отношението на всички гумаджии с които съм имал взимане - даване без Радиал на Симеоновско където ми скриха шапката (дори намазаха медна грес на мястото където ляга джантата) ..

Успех !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Кемпер / Каравана
svilen1212

Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Ное 12, 2017 10:25 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте. Да съживя малко темата. До сега зимни гуми за нашият кемпер не сме купували. Миналата година за Доломити си карахме с летните гуми с които купихме кемпера а те са Michelin Agilis Camping 227/70/15 CP 112 индекс m+s. Водят се летни по мое мнение

Сега искам да купя зимни гуми защото ме е страх, че може да има проблеми. Моля за съвет какви да са...няма значение цената. Спрях се на https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/michelin/agilis-alpin-22570-r15c-112r-p-130040.html
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
svilen1212

МнениеПуснато на: Нед Ное 12, 2017 10:26 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте. Да съживя малко темата. До сега зимни гуми за нашият кемпер не сме купували. Миналата година за Доломити си карахме с летните гуми с които купихме кемпера а те са Michelin Agilis Camping 227/70/15 CP 112 индекс m+s. Водят се летни по мое мнение

Сега искам да купя зимни гуми защото ме е страх, че може да има проблеми. Моля за съвет какви да са...няма значение цената. Спрях се на https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/michelin/agilis-alpin-22570-r15c-112r-p-130040.html
Върнете се в началото
xover

МнениеПуснато на: Нед Ное 12, 2017 2:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Колега
Гумите ти не са летни. М+S =Mud + Snow
Или са зимни или всесезонни

Така че положението ти не е толкова зле.
Метни едни вериги за всеки случай, ако не си сигурен за условията които ще намериш
Върнете се в началото
kacho
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

Местожителство: BG, Sofia, Полигона

МнениеПуснато на: Нед Ное 12, 2017 4:19 pm    Заглавие: Re Отговорете с цитат

Ако наистина не те бъркат парите, вземи тези, които си посочил в линка. Това са истински зимни гуми, меки, нови (неизпечени). Текущите наистина са всесезонни, но в зависимост от температурите и снежната покривка може и да те подведат някъде.
Поздрави
Камен
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Кемпер / Каравана
chicken

МнениеПуснато на: Нед Ное 12, 2017 9:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Седя си и се чудя до какви килорами има нужда от наистина зимни гуми и къде се изчерпва смисъла им. Щото това вашето са вечно натоварени бусове. В смисъл, не се движат празни, за разлика от обикновените бусове...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Кемпер / Каравана
loveforever
Администратор
Администратор

МнениеПуснато на: Нед Ное 12, 2017 9:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Не е до килограми.
Ние първите 6 години карахме кемпера целогодишно само с летните гуми. След това аз се запънах да имаме и зимни. Жоро хич не обича гимнастиката по смяната им, но ги сменя. Макар и в повечето ситуации на пътя да може да се оправи човеки само с летните то заради евентуалните случеи на хлъзване си заслужава масрафа. Преди всичко е въпрос на сигурност испоред мен с това шега не бива.
chicken

МнениеПуснато на: Нед Ное 12, 2017 10:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Какво хлъзване? Аз имам предвид смисъла от зимни, сиреч мек каучук, гуми, заради ниските температури. Сух и мокър асфалт. Лед и сняг не ги коментирам, там е друга бира Smile
Върнете се в началото
loveforever
Администратор
Администратор

МнениеПуснато на: Нед Ное 12, 2017 11:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако не е мокро и студено то все едно не е зима snowman-making
Няма да задълбавам в ползата от мекия каучук на студено и мокро само ще споделя един страничен ет който ние имаме със зимните гуми - вдигат хода с 1-2 литра на 100км.
svilen1212

МнениеПуснато на: Пон Ное 13, 2017 7:45 am    Заглавие: Отговорете с цитат

За сега ще си остана обут със старите. Ако ще пътувам и е лошо времето...ще си взема новите мишелинки.
Върнете се в началото
plaskom

МнениеПуснато на: Сря Ное 15, 2017 11:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Зимните гуми са си задължителни ако ще ползваш кемпера зимата. Защото никога не знаеш точно къде и кога ще се развали времето.
Нас ни е изненадвало там където най-малко сме очаквали - в Сицилия http://kemper-club.com/forum/viewtopic.php?t=5686&postdays=0&postorder=asc&start=15
А това за по-големия разход на гориво не съм го забелязал. Даже при последното ни пътуване до Крит преди 2 седмици нашия кемпер беше вече обут със зимни гуми и даваше по-малък разход от около 1/100 л/км от другия кемпер. При положение че и двата кемпера си приличат външно (като аеродинамика) с еднакви двигатели са, и се движехме заедно с еднаква скорост и зареждахме едновременно на едни и същи бензиностанции.
Разбира се, с това не искам да кажа че със зимни гуми разхода е по-малък, но не смятам че е и чувствително по-голям.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Кемпер / Каравана
chicken

МнениеПуснато на: Чет Ное 16, 2017 7:59 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз като цяло имах предвид мекия каучук. Иначе грайфера е ясен. Дори и караваната ми е с M+S Smile Грайфера, доколкото помага при киша и сняг си е важен, това не може да се отрече.
За камионите, например, мек каучук за зимата няма. Играят си с грайфера за преден мост, задвижващ мост... Но при тези килограми мека смеска по скоро би пречила. Та идята ми беше, че при бус, който се движи и празен, мекия каучук е от значение. Моята кола в два тона и в събота два обратни завоя без газ на булеварди тръгнах да ги изтървам. Предните гуми подхлъзвха при насукването на волана. Та в неделя набързо извадих другите от гаража. Въпроса е, че кемперите са постоянно 3500+ и се чудех дали би имало разлика в поведението заради каучука. Сиреч, уж летните гуми на колегата, ама с подходящия грайфер не са ли достатъчни.
Върнете се в началото
xover

МнениеПуснато на: Пет Ное 17, 2017 1:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

За разхода много важно е налягането на гумите. Ако се спазват препоръките гумите се помпат около 5.0 BAR
Ако летните са били на 5 на студено и 5.5 като са нагряти.. А зимнитв дори не са помпани и са на 4.0 примерно.. Няма съпоставка.
Защото летните на 40 градуса би трябвало да имат същата твърдост на зимните при 5 градуса примерно...
Върнете се в началото
Kmeta
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

МнениеПуснато на: Пет Ное 17, 2017 9:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

През Декември сменете със зимен въздух!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Кемпер / Каравана
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Резервни части, ремонти, аварии Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети