kemper-club forum Форуми kemper-club forum
Място за комуникация и споделяне на идеи, мероприятия и мнения на хора запленени от страстта наречена кемпер. Да погледнем живота от хубавата му страна!

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрация 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

ПЪРВО ПРОЧЕТИ ТОВА!

В този форум се комуникира на БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, пише се на КИРИЛИЦА и моля НЕ СЕ ОТКЛОНЯВАЙТЕ от това правило!
Уважавайте другите, за да уважават и вас! Бъдете преди всичко ХОРА, не примати!
Какви гуми да ползваме
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Резервни части, ремонти, аварии
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
bekich
Клубен член с каравана
Клубен член с каравана

Местожителство: Ихтиман

МнениеПуснато на: Сря Мар 04, 2009 7:27 pm    Заглавие: Какви гуми да ползваме Отговорете с цитат

Отварям тази тема,защото темата за аварийна кемперска помощ се напълни с мнения за гумите,откак се появи спец в областта. То си плаче за отделна тема
MITKO70
Клубен член с каравана
Клубен член с каравана

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Мар 04, 2009 8:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Интересна тема ще стане,Жоро като премести и другото написано.И нашия го бяха обули с две предни 6 платови като го взехме ,но ги махнах.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Кемпер / Каравана
Tania i Ivan

Местожителство: Габрово

МнениеПуснато на: Сря Мар 04, 2009 9:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Моя го купих с гуми за кемпери. Макар да бяха с много добър грайфер ми казаха, че не са подходящи за миносови температури. Решихме, че трябва да си вземем нови зимни гуми. По каталог за буса трябват 15" 185/70 .
Хубавото е, че са широки и високи - по хубав път няма значение, но в България хубави пътища няма.
Смятъм, че има неща с който компромис небива да се прави.
На служебния бус зимните гуми са на 3 години и тази зима имаме проблеми, предполагам, че материяла старее.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
admin
Site Admin
Site Admin

МнениеПуснато на: Сря Мар 04, 2009 11:41 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

REGULATOR написа:
Здравейте.Казвам се Крум и се занимавам с РЕГЛАЖ ПРЕДЕН И ЗАДЕН МОСТ.Ако мога да бъда полезен с нещо ОК. Гумаджийницата срещу КАТ-София.Ако трябва нещо свързано и с гуми -ВИКАЙТЕ.Тел-0878982981 :wink:

savelka написа:
REGULATOR написа:
Здравейте.Казвам се Крум и се занимавам с РЕГЛАЖ ПРЕДЕН И ЗАДЕН МОСТ.Ако мога да бъда полезен с нещо ОК. Гумаджийницата срещу КАТ-София.Ако трябва нещо свързано и с гуми -ВИКАЙТЕ.Тел-0878982981 :wink:

Еее Крумчо радвам се че се пресъйденил във форума.Да се пооправи времето и идвам,както се бяхме разбрали. Сава.

Илиан Иванов написа:
REGULATOR написа:

Здравей.Аз бях с кукерската група в Стара Загора и Трявна.На отиване пукнах едната задна гума, а на връщане другата.Бяха Гудиар,уж нови.Явно не са били подходящи.Аз лично ще те посетя тези дни но не е зле да споделиш какви трябва да бъдат за да знаем какво да гледаме като купуваме.

REGULATOR написа:
Здравей. На всички бусови гуми има тегловен индекс,примерно 106/104-С.Стойностите варират в зависимост от това до колко килограма издържа гумата,в случая 900кг.Ако при теб има буква С независимо с какви числа(по-големи от 99 разбира се),значи просто си имал лош ден!
Ето и една таблица-
98-750кг
99-775кг
100-800кг
102-850кг
104-900кг
106-950кг
108-1000кг
110-1060кг
112-1120кг
116-1250кг

Илиан Иванов написа:
REGULATOR написа:
Здравей. На всички бусови гуми има тегловен индекс,примерно 106/104-С.Стойностите варират в зависимост от това до колко килограма издържа гумата,в случая 900кг.Ако при теб има буква С независимо с какви числа(по-големи от 99 разбира се),значи просто си имал лош ден!
Ето и една таблица-
98-750кг
99-775кг
100-800кг
102-850кг
104-900кг
106-950кг
108-1000кг
110-1060кг
112-1120кг
116-1250кг

Какво означава буквата С и какви трябва да са гумите като се има в предвид че кемпера тежи 4600кг.
До колкото си спомням имаше буквичка S но не съм сигурен в момента.Като проверя ще пиша.

REGULATOR написа:
Буквата С означава карго(cargo) и стои веднага след размера на гумата.На леките гуми няма буква след самия размер.Примерно 185/65/14 и следва тегловен 86 и скоростен Т ,което означава тегло до 530кг. на гума и скорост до 190км.ч.Има и щатски марки на които пише LT(малък камион) и индекс 112-116,което си означава бус.А в твоя случай този тег.индекс ти е достатъчен-1250кг.на гума.Имай предвид че производителите се застраховат,така че и някой и друг килограм отгоре не би трябвало да създаде грижи.А тази буква S е скоростен индекс.
Q-160
S-180
T-190
H-210
V-240
W-270
Y-300км.ч.

Боянка и Румен написа:
Много полезна информация!Сега се загледах, че нашите гуми са СР 109, оригинални. Отделно си пише, че са континентал и са със символ на кемпер.Пише и максимален товар 1030 кг."Р" то сигурно е някаква скорост.Нашето дукато обаче е до 3,5 тона.

MITKO70 написа:
Илиан Иванов написа:
REGULATOR написа:
Ето и една таблица-
98-750кг
99-775кг
100-800кг
102-850кг
104-900кг
106-950кг
108-1000кг
110-1060кг
112-1120кг
116-1250кг

Какво означава буквата С и какви трябва да са гумите като се има в предвид че кемпера тежи 4600кг.
До колкото си спомням имаше буквичка S но не съм сигурен в момента.Като проверя ще пиша.

Илиане,ти със същия кемпер ли си дето гледах теглича?Ако е същия не ми се вярва да тежи 4600кг.А ,с гумите понякога е вярно лош късмет.Само да допълня,буквата С ,показва още и че е 8 платова гумата,т.е.бусова,товарна.

Илиан Иванов написа:
Круме,сега ходих да гледам спукания Гудиар.185R14C m+s,99/97N 6PR.Ако съм разбрал правилно проблема е бил в това 99/97.Лошото е че и резервната ми е такава.Така че ще трябва да дойда за да ги натаманим и да съм спокоен.Много благодаря за инфото.Ще се видим скоро.

Илиан Иванов написа:
Митко, със същия съм.Така пише на табелката при двигателя.

MITKO70 написа:
И аз съм със същия размер 185R14С ,обаче 8PR,явно има и 6 платови товарни за по малки бусове,но не бях чувал до сега.
Илиане ,това в коя точка на голямия талон ти го пише 4600кг.Ако е в точка F.3,то това е"допустима максимална маса на състав от превозни средства",при мен е 4835кг.Но ,масата на кемпера е в точка F.1 ,там какво ти пише.При мен 2550кг.Иначе трябва с С категория да се кара.

Илиан Иванов написа:
В талона пише 3500 но предишния собственик каза че е уредено.Той е регистриран и 7+1 но имам само 4 колана.

MITKO70 написа:
Това с коланите няма общо с масата,и нашия е така,с 2 колана е 5+1.Друг е въпроса ,че при пререгистрация в София ги гледаха всички 6 колана,но аз бях сложил на всякъде :wink: Very Happy,знаех им номерата вече. Това 4600кг. е обща допустима маса на композиция ако закачиш да теглиш нещо,а иначе собствената маса варира точно така 2550-3200-3500кг.Ако го премериш някъде ще видиш ,че е така.

Илиан Иванов написа:
Може.Така ми казаха.Аз за това се шашкам какви трябва да са гумите че е много неприятно като гръмне при 100км/ч.А тази първата направо си гръмна и стана на парцали.

MITKO70 написа:
Така е,кофти е при такава скорост.Твойте са били слабички за кемпера,трябва 185R14С 8PR 106/104 ,аз съм с такива.

REGULATOR написа:
Явно в случая късмета няма нищо общо.Някой ти е продал гуми за пикап. Рядко се намират 6 платови,защото не се търсят толкова на този размер.Виж на 13 цола са си цяло съкровище,за някоя каравана 6 плата са перфектното решение.На твое място бих ги върнал от там където си ги взел,ама като знам че ще ти донесат от девет кладенеца вода!!!! Другият път явно ще гледаш и това (8pr).

Илиан Иванов написа:
Така купих кемпера с тях преди година и продавача беше много горд с новите гуми дето е сложил.Но кой да ти гледа тогава.Добре че се случи тук а не в Гърция където навъртях доста километри.

PriceWorthLTD написа:
Като стана въпрос за гуми на моята каравана какви гуми трябва да и сложа ?

ПП. 13 цола са. И караваната тежи 850 кила и като е понатъпча 1 тон го минава ...

bekich написа:
Поради явно големия интерес към темата за гумите,която напълни тази си позволих да отворя отделна тема за гумите. Явно има много да учим по тази тема. А Админа най-добре да премести последните петнайсетина поста направо там.

REGULATOR написа:
Вярно че се поразговорихме не където трябва
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
admin
Site Admin
Site Admin

МнениеПуснато на: Сря Мар 04, 2009 11:41 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Надявам се да не съм пропуснал мнението на някой, ако е така моля да ме извини.
Върнете се в началото
bekich
Клубен член с каравана
Клубен член с каравана

Местожителство: Ихтиман

МнениеПуснато на: Нед Мар 08, 2009 3:05 pm    Заглавие: И аз се интересувам от гумите за каравана Отговорете с цитат

Остана неотговорено на въпроса за гумите за каравана. Има ли изисквания за тях. Имам едно книжле с инструкции обща за каравани Abi от две серии ,ама е на неразбираем за мен холандски /или к'ъвто език там плямпат/. Има табличка с налягането в гумите според размера им,но не разбирам какви трябва да са - ето данните
145 R 13 - 2.4 atm
165 R 13 - 2.5 atm
165 R 13 Reinf. - 3.1
165 R 13 Supervan - 3.75 atm

Моята е с макс тегло 1150 кг
MITKO70
Клубен член с каравана
Клубен член с каравана

МнениеПуснато на: Нед Мар 08, 2009 3:29 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз съм с 155/70/13 на караваната.За твойта ти трябва гума с товарен индекс 98/100 при 1150кг.обща маса.Ето една полезна таблица
http://www.gumi-europa.com/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=111
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя Кемпер / Каравана
REGULATOR

МнениеПуснато на: Нед Мар 08, 2009 5:59 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

За да ти бъде по лесно,като отидеш в магазина и питаш за 6 платови.
Тях ги ползват разни малки бусчета(ДЕУ,СУБАРУи т.н)и са тег.индекс за който говори и Митко.Не че не се слагат и обикновенни 13 цолови,но с тези ще ти е спокойно че няма да я прегрееш и да гръмне.
Такива гуми в общия случай струват между 120 и 190лв,в зависимост от размера и марката.Тука вече трябва кажа и за КИТАЙЧЕТАТА,чиято цена примерно за 155/80/13 е......58лв.Много хора бягат от китайски стоки,но специално при гумите нещата изглеждат доста прилични.
Все пак говориме за каравана,а не за кола с която караш с 140-150км. ида се притесняваш дали ще спреш,дали ще те държат в завоя и тн.Далече съм от мисълта че не можете да си позволите 400лв.за 2 гуми,ама защо,като и тези за 120лв.вършат абсолютно същата работа! Confused
п.п-Относно налягането,ако с голям тег.инд.повече от 2.5атм.не е нужно.При обикновенна и до 3.5 може да стигнеш,докато я поизправиш.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Кемпер / Каравана
MITKO70
Клубен член с каравана
Клубен член с каравана

МнениеПуснато на: Нед Мар 08, 2009 7:20 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Колегата е прав за цената на гумите,защото при караваните страдат от остаряване повече,отколкото от износване.Това са ми впечатления от 1999г.насам,последната дойде с голям грайфер на гумите от Холандия,но напукали отстрани по борда.Според маркировката бяха 5г.,но слънце и времето си казват думата.
Върнете се в началото
andreisto
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

Местожителство: Асеновград

МнениеПуснато на: Нед Мар 08, 2009 9:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Извинявам се, искам да попитам колко трябва да се помпят гумите на Фиат дукато 1.9. Аз ги помпя по 3,5 атм. и все ни се струват меки.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Кемпер / Каравана
REGULATOR

МнениеПуснато на: Нед Мар 08, 2009 10:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

andreisto написа:
Извинявам се, искам да попитам колко трябва да се помпят гумите на Фиат дукато 1.9. Аз ги помпя по 3,5 атм. и все ни се струват меки.

Няма за какво,ние за това сме тук!
Това налягане си е добро.Моите ги направих на 4.2атм. и като ги погледнеш пак изглеждат меки,само където стана като каруца.
Ако си с хубави гуми,винаги ще изглеждат като малко меки.
Един Мишелин примерно трябва да го напомпаш на 6,за да изглежда изпънат.
Върнете се в началото
PriceWorthLTD

Местожителство: Surbiton , Surrey , UK

МнениеПуснато на: Нед Мар 08, 2009 10:28 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

MITKO70 написа:
Аз съм с 155/70/13 на караваната.За твойта ти трябва гума с товарен индекс 98/100 при 1150кг.обща маса.Ето една полезна таблица
http://www.gumi-europa.com/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=111

Ти ме стрестна , на 1-вата каравана пише тегловен индекс - 78 ?! А тя е 850 кила чисто , на втората ще и ги погледна по къстно ...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Кемпер / Каравана
REGULATOR

МнениеПуснато на: Нед Мар 08, 2009 10:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Качих си аватар!!!!!!!!Направо се изпопотих.Какъв съм гениййййй!
Върнете се в началото
PriceWorthLTD

Местожителство: Surbiton , Surrey , UK

МнениеПуснато на: Нед Мар 08, 2009 10:35 pm    Заглавие: Re: И аз се интересувам от гумите за каравана Отговорете с цитат

bekich написа:
Остана неотговорено на въпроса за гумите за каравана. Има ли изисквания за тях. Имам едно книжле с инструкции обща за каравани Abi от две серии ,ама е на неразбираем за мен холандски /или к'ъвто език там плямпат/. Има табличка с налягането в гумите според размера им,но не разбирам какви трябва да са - ето данните
145 R 13 - 2.4 atm
165 R 13 - 2.5 atm
165 R 13 Reinf. - 3.1
165 R 13 Supervan - 3.75 atm

Моята е с макс тегло 1150 кг

Колега , може ли да ми дадеш това ръководство по скайпа ? Или да го пратиш по пощата ? А пощата е priceworth@gmail.com скайпа ми е geri_vasko.
Върнете се в началото
savelka
Клубен член с кемпер
Клубен член с кемпер

МнениеПуснато на: Нед Мар 08, 2009 10:50 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

REGULATOR написа:
Качих си аватар!!!!!!!!Направо се изпопотих.Какъв съм гениййййй!

Браво Крумчо!
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Резервни части, ремонти, аварии Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети