kemper-club forum Форуми kemper-club forum
Място за комуникация и споделяне на идеи, мероприятия и мнения на хора запленени от страстта наречена кемпер. Да погледнем живота от хубавата му страна!

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрация 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

ПЪРВО ПРОЧЕТИ ТОВА!

В този форум се комуникира на БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, пише се на КИРИЛИЦА и моля НЕ СЕ ОТКЛОНЯВАЙТЕ от това правило!
Уважавайте другите, за да уважават и вас! Бъдете преди всичко ХОРА, не примати!
Какъв контролер за соларен панел?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 11, 12, 13 ... 16, 17, 18  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Уреди и къмпинг оборудване
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
chicken

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Яну 02, 2018 10:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

И Щеката (на 2020 серията) бива. При мен единствения проблем е, че е на шкафа до вратата, заради дисплея и копчето за изключване, а акумулатора е на доста по хладно място, та температурната компенсация на практика я няма.
А това със зареждането и на стартерния сигурно е хубаво, ма още по хубаво си е читавия акумулатор. Виждам приложение само, ако кемпера не се ползва едни три месеца и не е покрит, че да хваща нещо солара. Ама тогава поначало бих си свалил акумулатора. Пък, ако за седмица две на плажа не може да запали... Не знам... Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Кемпер / Каравана
atanasvv

Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Съб Яну 13, 2018 6:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,колеги предстои ми монтаж на солар и се колебая между няколко контролера,не съм в час в тематиката и моля,за мнения.Единия контролер е:

https://shop.chepakov.com/solaren-kontroler-victron-blue-solar-mppt-75-15-12-24v-15a

а другия е:

http://www.solarphotovoltaic.biz/steca-pr-1515

редактирано от администратор
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Кемпер / Каравана
atanasvv

МнениеПуснато на: Съб Яну 13, 2018 6:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Нещо не се оправих с линковете,моля за извинение.
Върнете се в началото
Любомир Мечков

МнениеПуснато на: Съб Яну 13, 2018 6:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

atanasvv написа:
Здравейте,колеги предстои ми монтаж на солар и се колебая между няколко контролера,не съм в час в тематиката и моля,за мнения.Единия контролер е:[urlhttps://shop.chepakov.com/solaren-kontroler-victron-blue-solar-mppt-75-15-12-24v-15a
а другия е:[/urlhttp://www.solarphotovoltaic.biz/steca-pr-1515[http://www.solarphotovoltaic.biz/steca-pr-1515][/url]

Виктрон MPPT е по-добрият контролер, но, ако искаш дисплей - трябва да дадеш още толкова пари.

Щеката с дисплей не е MPPT , което прави КПД-то на цялата система по-малко. Но е с дисплей за тези пари. Аз съм с такъв контролер и 320W панели, мой приятел е пак със същите панели, но с Виктрон MPPT, на едно и също място, с едно и също слънчево огряване, моите панели постигат 16А, неговите 18.6А .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
chicken

МнениеПуснато на: Съб Яну 13, 2018 7:37 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Точно този Виктрон заглеждам и се чудя дали да не го напазарувам в понеделник. Че в онази тема някои приказват някакви работи, ама аз мисля, че са недочели Wink Сега съм със щека 2020, мога да го оставя като монитор за консумацията и състоянието на акумулатора. Сиреч консуматорите да си останат вързани там, хем ще ползвам копчето за изключване на консуматорите на излизане, че си е до вратата. А заряда да става през виктрона.
Или пък да продам Щеката Smile Ама каква дупка ще остане... Не, ще си остане за караваната...
А утре ще си взема и зарядно на Виктрон, 10 ампера... Втора ръка Smile
Върнете се в началото
chicken

МнениеПуснато на: Съб Яну 13, 2018 8:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Абе, този Виктрон с колко вата панели може да работи в края на краищата? Първосигнално гледам 15 ампера, ама сега му чета данните...
При мен ще станат 260 вата, с идеята като го преместя на друга къща да са 320...
Върнете се в началото
atanasvv

МнениеПуснато на: Съб Яну 13, 2018 8:47 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Май,му дават до 200 W,според спицификациите,но мисля ,че ще ми стигат.
Върнете се в началото
Любомир Мечков

МнениеПуснато на: Съб Яну 13, 2018 8:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Пише си - 15А , демек според соларните панели. Четеш и техните характеристики, слагаш едни 20% преорамзмеряване и така. Горе-долу наистина това са около 200W панели.
Върнете се в началото
chicken

МнениеПуснато на: Съб Яну 13, 2018 9:20 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Деба! Ако искам да и върши работа и сега, с оче един панел, и после, за бъдещ кемпер, ще трябва да е варианта за 366 лева Sad Няма смисъл да купувам 100 вата панел, вместо 160, заради контролера
Върнете се в началото
Йордан Христов

Местожителство: Исперих

МнениеПуснато на: Съб Яну 13, 2018 9:29 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Каквото и да вземеш гледай да е MPPT ще останеш доволен.
Върнете се в началото
chicken

МнениеПуснато на: Съб Яну 13, 2018 9:40 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре. на моя му дават макс 5,4, на бъдещия 8,5. Общо 13,9. Плюс 20% на Мечков стават 16,68. Ама тук говорим за хоризонтални панели, не се насочват... По горе в описанието пише до 250 вата, моите ще станат 160...
А? А? Smile
Май ще им се обадя да ги питам Smile
Върнете се в началото
Любомир Мечков

МнениеПуснато на: Съб Яну 13, 2018 9:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

chicken написа:
Добре. на моя му дават макс 5,4, на бъдещия 8,5. Общо 13,9. Плюс 20% на Мечков стават 16,68. Ама тук говорим за хоризонтални панели, не се насочват... По горе в описанието пише до 250 вата, моите ще станат 160...
А? А? Smile
Май ще им се обадя да ги питам Smile

Аз също съм с 2020 и съм с 320W панели, не виждам проблем в твоята конфигурация.
Върнете се в началото
chicken

МнениеПуснато на: Съб Яну 13, 2018 10:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Оф, писал съм 160, а стават 260 вата...
Сега се замислих, че ще стане и по-сложно, ако искам да минава и през Щеката за мониторинг. Трябва да използвам изхода за консуматори на Виктрона и него да вържа към входа за акумулатор на Щеката, за да използвам целия ток от соларите за консуматорите, независимо от зарядния ток... Или? Нещо се омотах Smile
Върнете се в началото
Любомир Мечков

МнениеПуснато на: Съб Яну 13, 2018 11:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

chicken написа:
Оф, писал съм 160, а стават 260 вата...
Сега се замислих, че ще стане и по-сложно, ако искам да минава и през Щеката за мониторинг. Трябва да използвам изхода за консуматори на Виктрона и него да вържа към входа за акумулатор на Щеката, за да използвам целия ток от соларите за консуматорите, независимо от зарядния ток... Или? Нещо се омотах Smile

Скивай са чуеек, начи първи закон на Ебасимуси - слушай какво ти пее радиото - Пускаш от двата солара кабелите до Щеката, те ТРЯБВА да са 4кв. Не е лошо да си поръчаш от Крейн или там откъдето ще си взимаш солара и по една защита за всеки солар, която се монтира на един от полюсите по трасетата им. Евтини са и вършат работа при късо съединение и всякакви стихии и тн... После Пускаш 10кв. трасе до акумулаторите и си в джаза. Лично аз въобще не използвам изхода за консуматори на контролерите. Сега, ако ще използваш и това - там вече нямам идея какво и как, защото нямам такава практика. Но за другото, за да ти е мирна главата - направи го, както съм го описал. После ще почерпиш по една студена бира някъде от ебасимуси и компресорната хладилна част в караваната ти.
Върнете се в началото
chicken

МнениеПуснато на: Съб Яну 13, 2018 11:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Десетте квадрата са готови. Ама нали сега за mppt говорим. Дето изцежда и когато няма Smile Перпетум мобиле, дето му викат Smile
Милен казваше, че все не му стигал тока за хладилника, панелите му са на панти за насочване... Накрая сложил mppt и пантите му ръждясали. И без ток не е оставал Smile
Добре де, няма да пипам засега. Ще видя първо какво се случва.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    kemper-club forum Форуми -> Уреди и къмпинг оборудване Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 11, 12, 13 ... 16, 17, 18  Следваща
Страница 12 от 18

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети